
Newsroom Communicator
Pozsony, a barátságos főváros

2023. 04. 22. 15:06
A húsvéti felhajtás után egy kis kikapcsolódásra vágytam, ezért úgy döntöttem, elutazok valahova. Korábban már jártam Szlovákiában, de a fővárosban még nem, ezért emellett döntöttem.
Budapestről, a Nyugati pályaudvarról indultam, ahonnan az út kb. két és fél óra.
Ami már az első pillanattól megtetszett, hogy ahhoz képest, hogy egy nagyvárosról beszélünk, nem feltétlenül kell tömegközlekedést használnunk. A látványosságok egész közel vannak egymáshoz, mindenhová el lehet jutni 15 percen belül, és mivel annyira szép a város, megéri sétálni.
Az Árpád-házi Szent Erzsébet-templom a köznyelvben csak a Kék templom elnevezést viseli. Ez nem meglepő, ugyanis gyönyörű világoskék színe van. Lechner Ödön egyik legnagyszerűbb munkája Pozsonyban, szecessziós stílusban épült. A templom egyszerű, hétköznapi tömbházak között helyezkedik el, így igazán hangulatossá teszi a környéket. Sajnos nem volt lehetőségem belülről megtekinteni, de már a külseje is elkápráztatott.
Az óváros szűk kisutcái már magában hangulatosak, de a jópofa kis szobrok még nagyobb mosolyt csalnak a járókelők arcára. Vannak olyanok, amelyek valamilyen jelentéssel bírnak, de olyanok is, amelyek csak a várost szépítik.
A kíváncsiskodó Čumil
Schöne Náci - születési nevén Lamár Ignác, aki Pozsony utcáinak egyik jellegzetes és közismert alakja volt.
Napóleon katonája
Hans Christian Andersen - 1841-ben Pozsonyban járt, ami nagy hatással volt rá.
A Szent Márton-dóm a szlovák főváros legjelentősebb római katolikus temploma, koronázótemplomként is emlegetik. Tizenegy Habsburg-házi magyar uralkodót, valamint nyolc magyar királynét koronáztak meg itt, többek között Mária Teréziát is. A 15. században épült gótikus stílusú templom az ,,UFO" hídhoz vezető főút mellett található, ahová ha besétálunk, úgy érezzük, mintha megállt volna az idő.
A város talán egyik legjellegzetesebb látnivalója a Pozsonyi vár. A kilencediktől egészen a tizennyolcadik századig épült, viszont az 1950-es években újáépítették, ezért ilyen szép, új a külseje. De még mindig találhatunk eredeti részeket, amelyek fennmaradtak. A vár pontosan úgy néz ki, mint amit gyerekkorunkban rajzoltunk, ezért egy kis nosztalgikus érzésem is volt. A Duna bal partján fekszik, ahol a hófehér falaival gyönyörűen emelkedik ki. Nagyon szép kilátásunk van a folyóra, az UFO hídra és toronyra, valamint a város többi részére is. A sok lépcsőt megéri megmászni!
Ebben a városban az ember nem marad éhen-szomjan. Az egyik legismertebb nemzeti étel a bryndzové halušky, magyarul juhtúrós galuska. Ezt lehet kérni szalonnával, kolbásszal, és egyéb finomsággal.
Ha az utcán sétálva megéhezünk, nem kell aggódnunk, ugyanis vannak sajtautomaták, amikben gazdag kínálat van sajtokból.
Ami a desszertet illeti, a pozsonyi kifli nem maradhat ki! Találunk mákosat, mandulásat, lekvárosat, diósat, mogyorósat... Egy biztos, egyik sem okoz csalódást!
Nagyon elterjedt ital a Tatratea, ami egy teaalapú, gyógynövényekből készült likőr, amit a Magas-Tátra hegyeiből származó recept alapján készítenek. Alkoholtartalma 17% és 72% között mozog, és többféle ízben kapható. Finom, de nagyon óvatosan kell vele bánni!
Ha már úgy gondoljuk, hogy mindent megnéztünk, a városban sétálni akkor is megunhatatlan. Először jártam ott, de nem utoljára!
Forrás: Newsroom Communicator