- BEJELENTKEZÉS -



Elfelejtetted a jelszavad?


- REGISZTRÁCIÓ -








Hozzájárulok az adataim tárolásához


Newsroom Communicator logó
Article image

Pixabay

Az olvasás népszerűsége

Kis Kinga

2025. 03. 04. 21:58

Vajon mennyire népszerű manapság az olvasás? A világ változik, és az olvasás mint annyi minden más is, felvette a versenyt a technikával, hiszen okoskészülékeinken keresztül is folytathatjuk ezt a tevékenységet.

Szinte alig látunk az utcákon embereket könyvvel, vagy újsággal a kezükben, a legtöbb embernek a mobilja van a kezében egy könyv, vagy egy gyűrött újság helyett. Ennek ellenére az élet még mindig szinte elképzelhetetlen olvasás nélkül. Egy minimális szinten mindenki olvas valamit... Viszont ha rendszeres olvasásról beszélünk, nos, a rendszeresen könyvet forgatók száma már jóval kevesebb, mint a "valamit" olvasóké.
Amikor felmerül az olvasás kérdése, legtöbben arra gondolnak, hogy az idősebbek körében megszokott a rendszeres olvasás, a fiatalabb generációkat meg jobban kérdőre vonják.

Suly Evelin középiskolás e negatív sztereotípiákra egyből rácáfol, hiszen szenvedélye az olvasás.

- Az olvasással bővül a tudásunk, a kommunikációnk, ezáltal fejlesztjük a szókincsünket. Manapság nem sokat olvasnak, és így nem gazdag a szókincsük sem, főleg a mai fiataloknak, és nagyon sok szavunk is elveszik azzal, hogy nem olvasunk. Én kivételesen nagyon szeretek olvasni, mert lekötöm magam és nem érzem időpazarlásnak, szerintem egy jó dolog ha valaki olvas, hiszen fejleszti magát, a tudását. Általában az önfejlesztő és pszichológiai könyveket szoktam olvasni, a házi olvasmányokat nem igazán szeretem. Leginkább az olyan regényeket kedvelem amelyek közel állnak a gyerekekhez, elgondolkodtatnak és fejlődésre sarkallnak.

Online vagy megszokott, hagyományos formában szeretsz inkább könyveket olvasni?

-Inkább hagyományos formában, mert az online olvasásnál elkalandoznak a gondolataim. Azonban napi szinten olvasok, újságot, híreket vagy különböző cikkeket. A kortársaim inkább online olvasnak, hiszen bármikor elérik az őket érdeklő tartalmakat, a könyvekhez meg nem mindig olyan egyszerű hozzájutni, főleg ha magyar könyveket szeretnénk olvasni, mert ezek nem mindig elérhetőek a könyvesboltokban.

Cikk kép

Köztudott, hogy a diákok nagy része nem szeret olvasni, mégis akadnak kivételek. Volt idő, amikor a kézzelfogható könyvek, és az olvasni tudás jelentette a tudást és a tájékozottságot, manapság azért más a helyzet. Az internet és a technika viszik a prímet a huszonegyedik században, a könyvek és minden nyomtatott olvasmány háttérbe szorult. De vajon mit gondolnak erről a tanárok, akik a hosszú évek alatt megannyi generációt tanítva megtapasztalták a változást?

Pintér Molnár Edit, a szabadkai Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola magyartanárnője szerint a korábbi generációk egyértelműen többet olvastak.

- Összehasonlítva az elmúlt harminc évet a mai helyzettel, azt tudom megállapítani, hogy a régi társaság, például a mai gyerekek szülei sokkal többet olvastak. A mai diákoknak minimálisra csökkent az olvasási kedvük. Amit feldolgoznak, azt is az internet segítségével teszik, vagy rövid tartalmat olvasnak. Valamelyest talán jobb a helyzet akkor, hogy ha valaki szeret is olvasni. Ők általában olyan regényt vagy egyéb olvasmányt választanak, amelyeknek semmi közük a tananyaghoz vagy a házi olvasmányokhoz. Az olvasás azonban nem csak egy könyv olvasása, az lehet egy újság olvasása is akár. Mindig azt szoktam mondani, hogy mindegy, hogy mit olvasol, csak olvass!

Cikk kép

Lovas Ildikó, írót is megkértem, ossza meg velünk gondolatait ebben a témában, íróként mit gondol az olvasás népszerűségéről?

- A szakmámat tekintve az újvidéki Magyar Tanszéken végeztem Bölcsészettudományi karon, és író vagyok, de egyrészt nem csak ez a szakmám. Azt vallom, hogy írónak lenni az egy állapot, az nem csak az írás folyamata hanem az, ahogyan a létezést nézem, például ha valamilyen benyomás ér engem, akkor az már úgy reflektálódik a lelkemben, hogy abból előbb-utóbb valamilyen szöveg lesz. Az emberek nagyon szeretik a helytörténettel, az ő saját lakókörnyezetükkel kapcsolatos írásokat, hogy honnan jöttünk, honnan származunk, ezt az emberek szívesen olvassák. A könyveknek ugyanúgy van olvasójuk, mint ahogy eddig is volt, és ahogyan a TV megjelenésével a mozi sem veszítette el a jelentőségét csak átalakult, ugyanúgy sem az egyszerű nyomtatott, sem pedig az elektronikus könyv vagyis maga az irodalom iránti érdeklődés sem hagyott alább. Szerintem minden könyv megtalálja a maga olvasóját.

Ezek szerint kár erőltetni a témát, hiszen az olvasás nem kell, hogy "népszerű" legyen. S ha olykor a közösségi médiában közölt tartalmak milliárdjai helyett inkább egy-egy versben, novellában vagy regényben veszünk el, biztosan érezni fogjuk azt a feltöltődést, amit csakis az olvasással töltött idő hozhat meg számunkra.

Forrás: Newsroom Communicator