
Newsroom Communicator
Workshop Szegeden a határon átnyúló együttműködésről

2022. 10. 16. 21:20
A határon átnyúló együttműködés témájában szerveztek workshopot a Szegedi Tudományos Akadémiai Bizottság székházában október 13-án. Számos előadó beszélt azokról a programokról, amelyek serkenthetik Magyarország és határos országainak összetartását logisztikai, gazdasági és közigazgatási szempontból. A workshop-on a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar tanárai is részt vettek. Dr. Gábrity Molnár Irén az Újvidéki Egyetem nyugalmazott tanára, aki Karunkon is hosszú évekig tanított, a határmenti népességmozgásokról tartott előadást. Dr. Zakinszky Toma Viktória, Karunk tanársegédje pedig a vajdasági magyar nyelvű média szepontjából vizsgálta az az Európai Unió Interreg programjában rejlő lehetőségeket.
Dr. Fejes Zsuzsanna, a Szegedi Tudományegyetem docense, a határon átnyúló együttműküdés jogi háttereit és kereteit kutatja. Előadásában elmondta, hogy a CESCI elnevezésű civil szervezet biztosítja a jogi segélyszolgálatok formálódását Magyarország határai mentén.
- A határon túlra nyúló együttműködéssel foglalkozom; azzal, hogy hogyan lehet mindezt megvalósítani. Vizsgáltam azt, hogy az EU-s jog mennyire ad lehetőséget együttműködésre, illetve ha nem tagállamról van szó, akkor a nemzetközi jog keretein belül ezt milyen feltételek mellett lehet majd teljesíteni.
Dr. Gábrity Molnár Irén, az Újvidéki Egyetem nyugalmazott tanára, aki többek között Karunkon is több évtizeden át tanított, már a 90-es évektől vizsgálja a lakosság migrációját térségünkben. A hiányszakmák azonosítása és a munkaerőpótlás biztosításának érdekében a workshop során többek között egy Diaszpóra Program kidolgozásának lehetőségéről és fontosságáról beszélt.
- Közgazdász-szociológiai szemmel figyeltem az elmúlt 20-30 évben a határátlépéses lakossági mozgást, amely intenzív spontán kapcsolatrendszer kipüléséhez vezetett. A határátlépés által a vajdasági magyarok a karrierjüket és esetleges vállalkozásukat is tökéletesíteni tudták. A lakosság igényét tanulmányoztam, ebből pedig az is kiderült, hogy Vajdaságból ez időtájt az értelmiségi réteg is kivándorlásba kezdett. A Diaszpóra Program pedig ebben segít, hogy a közös jó érdekében segítsük a peremvidékek fejlesztését.
Dr. Soós Edit, az Állam- és Jogtudományi Kar politológiai tanszékének egyetemi docense, a csütörtöki előadás szervezője, beszélt annak megvalósításáról, indíttásáról és jövőjéről.
- A Szegedi Akadémia Jogtudományi Szakbizottságán belül alakultunk meg idén tavasszal, a Politikatudományi Munkabizottsággal, azzal a céllal, hogy a politikatudomány fókuszában lévő aktuális kérdésekre szervezzünk workshopokat, kerekasztal-beszélgetéseket.
Az Szegedi Akadémiai Bizottság székháza a jövőben további előadásoknak is otthont ad majd.
Forrás: Newsroom Communicator